Avrupa Birliği, önümüzdeki süreçte siber saldırganları cezalandırmak için bir dizi yaptırım yapmayı kabul etti. AB Parlamentosu seçimlerinden sadece bir hafta önce, Cuma günü Brüksel ‘deki yetkililer varlıkların dondurulması ve bireylere seyahat yasakları getiren bir dizi siber yaptırım rejimini onayladılar. Henüz belirli hedefler belirlenmemiş olsa da, AB yeni sistemin 28 üye ülkenin siber saldırı durumunda hızlı hareket etmesini kolaylaştıracağını umuyor.

İngiltere Dış Sekreteri Jeremy Hunt, yeni yaptırımları gelecekteki olası siber saldırıları engellemek ve caydırmak için “belirleyici eylem” olarak nitelendiriyor.

Araştırmalara göre Rusya ve Çin düzenli olarak AB’ye ve diğer ülkelere karşı siber savaşlara katılıyorlar. Bu yılın başlarında, Çin devlet destekli hackerların, Norveçli yazılım firması Visma ve Avrupa havacılık firması Airbus’a yapılan saldırıların arkasında oldukları ortaya çıkmıştı. Hacker’lar ayrıca Aralık ayında yüzlerce Alman politikacının özel e-postalarını yayınladılar.

AB liderleri, Rusya’nın 23 Mayıs – 26 Mayıs tarihleri ​​arasında gerçekleşecek olan ve her beş yılda bir gerçekleşen Avrupa Parlamentosu seçimlerine müdahale edeceği yönündeki endişelerini de dile getirdi.

İçeriklerimize destek olun!