Bir çocuk psikolojisi uzmanı ve Alman hükümeti danışmanı, çocukların cinsel içerikli görüntülere çok kolay bir şekilde ulaşabildiğini ve bu nedenle 14 yaşından küçük çocukların akıllı telefonları kullanmasına izin verilmemesi gerektiğini söylüyor.

İnternet kullanımı konusunda eğitim veren kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan bir kurumun Almanca bölümünü yöneten ve cinsel istismarı önlemek konusunda çalışan Julia von Weiler, öneriyi “Çocukları alkol veya diğer uyuşturuculardan koruduğumuz gibi, akıllı telefon kullanma risklerinden de korumalıyız.” sözleriyle savunuyor.

Von Weiler’in tavsiyesi, ebeveynlerin, çocuk savunucularının ve tüketici gruplarının, dijital cihazların kullanımı ve eğitim, sosyal beceriler ve zihinsel sağlık üzerindeki etkileri konusundaki artan endişeleri de tekrar dünyada gündeme getirmiş gibi görünüyor. Öyle ki, teknoloji şirketleri de bu konuya cevap vererek, ebeveynlerin çocukların ekran faaliyetlerini daha iyi izleyebilmeleri ve kontrol edebilmeleri için piyasaya sürülen araçlara sahip olduklarını söylüyor.

İçeriklerimize destek olun!