Los Angeles tıp merkezi Cedars-Sinai, Amazon ürünlerini 100’den fazla hasta odasına yerleştiren bir program yürütüyor. Hastaların Alexa’yı TV kanallarını değiştirmek gibi temel işlemleri yapmak için kullanmasına izin vermesi, aynı zamanda hemşirelere de tıbbi bakımlarını daha etkin yürütmek için ekstra zaman sağlıyor.

Sesli asistanlar şu anda sağlık alanında daha fazla alanlarda da test ediliyor. Örneğin, Boston Children’ın yoğun bakım ünitesindeki ses asistanları, hemşirelerin nöbetçi personelleri ve bir odada kaç tane yatak mevcut olduğu gibi idari bilgiler sormasını sağlıyor. Boston Children’ın ayrıca, nakil öncesi organları doğrulamak için kullanılan kontrol listesinin sesli özellikli versiyonları, hatayı azaltmaya da yardımcı oluyor. Alexa tarafından desteklenen bir program olan KidsMD ise, evde ebeveynleri tarafından, çocuklarının doktora gitmeleri gerekip gerekmediğine karar vermelerine yardımcı olmak için kullanılıyor.

Amazon, akıllı hoparlör pazarında hala en üst sıralarda yer alıyor ve aynı şekilde Alexa, şu anda hastaneler tarafından en sık kullanılan ses asistanı durumunda. Amazon’un cihazları bugüne kadar, Cedars-Sinai’ye ek olarak, Boston’daki Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi, Commonwealth Bakım Merkezi, New York’ta Northwell Health ve Los Angeles’taki Libertana Evde Sağlık’ta kullanıldı.

İçeriklerimize destek olun!