BBC ücretsiz podcastleri ile ilgili radikal bir karar aşamasında. Mart’ın ikinci yarısı itibari ile, BBC podcastlerinin Google arama motoru, Google Asistanı ve Google Podcasts’de yayınlanmasını engellemeye başladı.

BBC’nin bu hamlesi küresel haberler ve Brexitcast gibi çok dinlenen podcastleri için de geçerli iken kurumdan yapılan açıklamada Google’ın BBC’nin hizmet koşullarını sağlamadığı gerekçesiyle bu adımın atıldığı vurgulandı. İçerikler şu anda sadece Google’da kaldırıldı.

Podnews ise bu hamlenin çok önemli bir sebebi olduğu görüşünde. BBC dağıttığı kaynağın kodunda yaptığı değişiklikle hem veri takibi hem de aracı mantığı üstünde bir sekteye neden olma amacında. Google’ın mantığı aracının sitesinden dosyayı almak ve dağıtmak üstüne kurulu, ancak BBC bir aracı üstünden bunu yapma konusunda çeşitli kaygılara sahip.

BBC yayınlarının kendisine ait BBC Sounds adlı uygulaması üstünden dağıtılmasından yana ve kullanıcıları o yöne doğru kanalize etme amacında. Bu yakın zamanda açık kaynak Podcast kavramının tartışılıp, ücretli modellerin daha yüksek sesle konuşulacağı bir adım gibi görünüyor.

İçeriklerimize destek olun!