Devletler Paris anlaşmasına sadık kalsa ve küresel ısınmayı iki derecenin altında tutsa bile, BM’nin iklim değişikliği hakkındaki raporu gezegenimizin büyük bir felaketin eşiğinde olduğunu gösteriyor. Kötü olan şey ise, müdahale için artık daha az zamanımızın olması. Hükümetler önümüzdeki on yıl boyunca ciddi önlem almazlarsa, 2040 yılına kadar ciddi gıda sıkıntısı ve orman yangınları göreceğiz. Rapor, on milyonlarca kişinin potansiyel göçü de dahil olmak üzere savaş gibi daha ciddi sorunları da öngörüyor.

İklimden en çok etkilenen tropik ülkeler BM’den 1.5 derece Celcius (2.7 derece F) ile 2.0 C (3.6 derece F) artış arasındaki farkı gösteren bir rapor hazırlamasını istedi. Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli ise (IPCC), ekstra 0.5 C artışının, özellikle dünyanın en yoksul bölgelerinde daha fazla sorun yaratacağını keşfetti.

Ayrıca emisyonlar mevcut oranda devam ederse, sıcaklıklar 2040 yılına kadar Paris anlaşma sınırlarını da geçecek. Bunun sonucunda kıyı bölgeleri ve adalarda, özellikle de tropik bölgelerde kıyı şeridinin su altında kalacak ve daha şiddetli bir yoksulluğa neden olacak. Bu da milyonlarca kitlesel göçle birlikte daha çok çatışma ve savaş demek. Öte yandan 1.5 C’lik bir artış bile, deniz seviyesinin yükselmesine neden olabilecek. Rapora buradan ulaşabilirsiniz.

İçeriklerimize destek olun!