2018, Facebook ve yerel haber endüstrisi için oldukça zor geçen bir yıldı. Facebook haber akışı algoritmasında biraz da mecburi olarak köklü değişikliklere gitti, haber odaları ise yalan haberler ile kıyasıya mücadele etti.

Facebook ayrıca bugün yaptığı duyuru ile 2019 yılını daha çok yerel haber odalarına destek olarak geçireceğini de ilan etmiş oldu. Sosyal medya devi, önümüzdeki üç yıl boyunca haber ortaklıklarına 300 Milyon$ harcayacağını duyurdu. Bunu bir rekabet olarak adlandırmak yanlış olur, çünkü Google da kendi haberler girişimine aynı miktarda kaynak ayırmıştı.

Facebook’un özellikle yerel haberlere odaklanmasına dönersek, Global Haber Ortakları Başkan Yardımcısı Campbell Brown yayınladığı bir blog yazısında “İnsanların Facebook’ta ne tür bir haber görmek istediğini inceledikten sonra sektör ortaklarıyla konuştuk. İnsanlar daha fazla yerel haber istiyor ve yerel haber odaları da daha fazla destek istiyor.” dedi.

Brown’a göre yatırımlar, haber toplama sürecinde gazetecileri/haber odalarını desteklemek ve sürdürülebilir bir iş modeli oluşturmaya yardımcı olmak üzere iki koldan ilerleyecek.

İçeriklerimize destek olun!