Mark Zuckerberg, yıl sonuna kadar Facebook’a “Yüksek kaliteli haberler” için özel bir sekme ekleyebileceğini açıkladı. Bölümün kullanıcılar için ücretsiz olacağı açıklandı ancak Facebook’ta çalışması olan yayıncılara ödeme yapabilirler. Zuckerberg, bu konu ile ilgili Avrupa’nın en büyük dağıtımcılarından Axel Springer CEO’su Mathias Döpfner ile yaptığı yayında, toplumda teknolojinin geleceği hakkında fikirlerini de dile getirdi.

Zuckerberg “İnsanların güvenilir haber almalarına ve dünyadaki gazetecilerin önemli işlerini yapmalarına yardımcı olacak çözümler bulmalarına yardımcı olmamız benim için önemli” derken Facebook’un yayıncılara doğrudan (geçmişte yapmayı reddettiği gibi) ödeme yapıp yapamayacağı ya da daha büyük bir reklam geliri teklifi sunup sunmayacağı hakkında bilgi vermedi.

Zuckerberg’in bu hamlesinin, geçen hafta Apple’ın haber ve dergi abonelik servisinin başlamasıyla birlikte gelmesi de yayıncılık sektöründe rekabetin büyüyeceğine işaret ediyor.

Facebook, yerel haber odalarına 300 Milyon $ yatırım yapma taahhüdü de dahil olmak üzere, gazetecileri desteklemek için birkaç plan daha açıkladı.

İçeriklerimize destek olun!