Virginia’da bir federal temyiz mahkemesi, oy birliğiyle Pazartesi günü bir vatandaşın resmi Facebook sayfasına erişmesini engelleyen bir memurun hak ihlali yaptığı yönünde karar verdi. Mahkeme, karar verirken Politikacıların da vatandaşları engellemesinin hak ihlali olduğunu tekrar hatırlatırken, memura verilen ceza adeta bir emsal oldu. “İlçe memurunun Facebook sayfası herkese açık bir forumdur, herkesi kabul etmeli.”

Dava Şubat 2016’da Loudoun County Denetim Kurulu Başkanı Phyllis Randall’ın Facebook’ta Brian Davison adlı bir vatandaşı engellemesiyle birlikte başladı.

Randall’ın da katıldığı bir belediye toplantısı sırasında Davison, bazı maddi sorunları olduğunu öne sürdü. Sonrasında da Davison Randall’ın Facebook sayfasına uzun bir gönderi yazdıktan sonra engellendiğini farkeden vatandaş çok geçmeden anayasal haklarının ihlal edildiğini iddia ederek dava açtı.

Davayı kazanan Brian Davison’u dava süresince Twitter’da ABD Başkanı Trump tarafından engellenen kullanıcıları da temsil eden organizasyon temsil etti.

İçeriklerimize destek olun!