Facebook’un siber güvenlik politikaları şefi tarafından hazırlanan bir rapora göre, yakın zamanda 500’den fazla sayfa ve hesap kaldırıldı.

Nathaniel Gleicher, sorunlu sayfaların Rusya’dan geldiğini ve Baltıklar, Orta Asya, Kafkaslar, Ukrayna ve Avrupa’da yayınlandığını söylüyor. Hesapların çoğunlukla haber, spor ve hava durumu içeren genel amaçlı web siteleri gibi görünerek yayınlarına devam ettiği bildiriliyor.

Facebook, reklamlara 135.000 dolar harcayan 364 sayfalık bir Rus ağına dair istatistik de yayınladı. Bu reklamlar Ekim 2013’ten Ocak 2019’a kadar yayınlandı ve ağda 190 tane etkinlik oluşturdu. Bunlardan herhangi birinin gerçekten yapılıp yapılmadığı belli değil ancak bu gibi sahte etkinliklerin yaratılması daha önce de birkaç kez görülmüş taktiklerden.

Ayrıca belirlenen 107 sayfalık ve 41 Instagram hesabından oluşan ve direkt olarak Ukrayna’yı hedef alan ikinci bir ağ da var. Facebook çok ayrıntıya girmese de, hesaplardan haber yaymak için kullanılan taktiğin ABD Ara Seçimleri sırasında tespit edilen diğer troll hesapların kullandığı taktiklerle teknik örtüşme saptandığını söylüyor.

İçeriklerimize destek olun!