Facebook, Bloomberg’in haberine göre WhatsApp’a para aktarmayı kolaylaştırmak için tasarlanmış bir kripto para birimi inşa ediyor. Para biriminin özellikle Hindistan’a odaklanacağı ve Hint işçilerin yurt dışına para göndermelerine olanak tanıyacağı bildirildi. Şirketin şifreli mobil mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, 200 milyondan fazla kullanıcısıyla Hindistan’da oldukça popüler.

Ancak bu muazzam kullanıcı kitlesi hem avantaj hem de handikap olabilir. Zira bu yılın başlarında Hindistan’da WhatsApp ile dolaştırılan sahte haberler ölümcül linçlere ve toplumsal olaylara yol açtı.

Bloomberg’in raporu, Facebook’un başarmaya çalıştığı hedeflere dair somut detayları da sunuyor. Facebook’un, Bitcoin gibi daha ileri teknoloji alternatiflerinin gördüğü dalgalanmayı en aza indirmek için ABD para birimine dayanan bir değere sahip olan ve “stablecoin” olarak adlandırılan coini geliştirmek istediği bildiriliyor.

Şirket sözcüsü yaptığı açıklamada, “Diğer birçok şirket gibi, Facebook da blockchain teknolojisinin gücünü kullanmanın yollarını araştırıyor” dedi.

İçeriklerimize destek olun!