Google beklenen oyun platformunu tanıttı; platformun adı Stadia

Bir süredir merak edilen Google’ın, “oyunlar için Netflix” servisi Stadia tanıtıldı. Stadia’nın mantığını Engadget’ın örneği ile açıklamak gerekirse; iPhone’unuzda Devil May Cry 5 oynadığınızı düşünün ya da akıllı televizyonunuzda Dead Cells oynadığınızı, hatta Macbook’unuzda Apex Legends ile vakit geçirdiğinizi düşünün. Sladia’nın mantığı temel olarak şu, 4K (8K’ya kadar destekleyecek) 60 FPS, HDR bir şekilde oyunlar stream ediliyor ve siz istediğiniz cihazdan oynuyorsunuz.

Stadia farklı bir multiplayer deneyimi de sunuyor. Arkadaşınız kendi bilgisayarından Chrome’unu açıyor, siz kendi bilgisayarınızdan açıyorsunuz ve her yerde oyun oynuyorsunuz. Hatta isterseniz cep telefonunuzu da açabilirsiniz, bu tamamen size kalmış. Bu farklı platformlar arasında oyun oynamayı da kolaylaştıracak.

Üstelik sadece bununla da kalmıyor. Stadia oyun geliştiricilerine inanılmaz bir deneyim vaat ediyor. Oyunlar için Youtube’da paylaşım, Twitch üstünden yönetim gbi birçok fonksiyon geliyor.

Stadia ilk aşamada Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve bazı Avrupa ülkelerinde satışa sunulacak. Bize de merakla beklemek düşüyor.

İçeriklerimize destek olun!