Küresel ısınmanın zararlarını her geçen gün daha da belirgin bir şekilde görüyoruz. Son yapılan çalışmalar da bu konuya ilişkin dramatik bir gelişmeye daha işaret etti.

Himalayalar’da yapılan çalışmada, karbon emisyon oranının kısıtlanıp küresel ısınma hedefi olan 1.5 derecede bile kalınsa 2100 yılına kadar Himalayalar’ın %36’sının eriyeceği ortaya çıktı. ICIMOD’un araştırmasına göre bu gelişme Hindu Kuş Himalaya bölgesini, Hindistan, Pakistan, Çin ve diğer ülkelerdeki 1.65 milyar insanı etkileyecek.

Çalışmanın ortaya çıkardığı daha tat kaçırıcı sonuç ise, iklim değişikliği politikalarında radikal değişiklikler yapılsa bile Himalayalar’da kayıplar olacağı.

Mevcut dünya düzeni devam ettiği taktirde 2050 ila 2060’da bölgede çok ciddi seller yaşanacak ve bölgedeki nehirlerde ciddi taşkınlar olacak. Sonrasında sular çekilecek ancak bölgede bıraktığı kalıcı zarar telafi edilemez halde olacak.

Bu çalışma 200 bilim insanının beş yıllık çalışması sonucu ortaya çıktı. Hemen önlem alınması çağrısı yapan bilim insanlarının en büyük kaygısı ise Hindistan – Pakistan gibi ülkeler arasındaki politik gerilimler.

İçeriklerimize destek olun!