Bir Hindistan devlet mahkemesi, popüler video uygulaması TikTok’a uygulanan ülke çapındaki yasağı kaldırmak için harekete geçti.

Önceden uygulanan bu yasak, Hindistan’ın yaklaşık 300 milyon kullanıcısı olan en büyük kullanıcı tabanı olması nedeniyle TikTok için büyük bir aksama olmuştu. TikTok’un sahibi olan Çin’li şirket ByteDance, mahkemede yasağın şirketin yaklaşık 500 bin dolar kaybettiğini beyan etti.

Bir TikTok sözcüsü ise mahkemenin yasağı kaldırma kararını açıklayarak “Bu karardan memnunuz ve TikTok’u yaratıcılıklarını sergilemek için bir platform olarak kullanan Hindistan’daki gelişen topluluğumuz tarafından da memnuniyetle karşılandığına inanıyoruz. Kullanıcılarımıza daha iyi hizmet vermeye devam etme fırsatından dolayı teşekkür ediyoruz.” dedi

TikTok, geçtiğimiz yılın sonlarında, 24 yaşındaki bir kullanıcının uygulamaya girdikten sonra intihar etmesi Hindistan’da tartışmaların başlamasına yol açmıştı. Ardından Hintli yetkililer ve veliler, uygulamanın çocukları pornografik ve diğer zararlı içerik türlerine maruz bıraktığını savunmuştu. Buna cevaben, TikTok Hindistan’da oluşturulan ve içerik kurallarını ihlal eden 6 milyondan fazla videoyu çıkardı ve kullanıcıların en az 13 yaşında olduklarını doğrulamaları için bir “yaş kapısı” getirdi.

İçeriklerimize destek olun!