Teknoloji dünyası büyük bir krizi konuşuyor. Ticaret savaşlarının son hamlesi Çin’in en büyük markalarından Huawei için zor günlerin başladığını gösteriyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın ulusal güvenlik riski teşkil eden yabancı telekomünikasyon şirketlerinin, Amerikan firmalarının teknolojisini kullanmasını yasaklamasının ardından son dönemin en büyük krizi patlak verdi. Bu karar sonrası Google, Çinli Huawei ile anlaşmasını sınırlandırma kararı aldı. Bunun hemen ardından Qualcomm ve Intel de çalışmalarını askıya almaya karar verdi. Peki tüm bunlar ne anlama geliyor? Hangi gelişme, hangi kullanıcıyı etkileyecek?

İlk aşamada Google’ın kısıtlaması ile başlayalım. Google’ın kararı, mevcut Huawei kullanıcılarını bugün etkilemiyor. Ama sadece bugünlüğüne. Bundan sonra Android’e gelecek güncellemeler, mevcut Huawei kullanıcılarına gelmeyecek. Youtube, Gmail şimdilik çalışacak ancak mevcut güncellemelerle onların da devre dışı kalma ihtimalleri var. Ancak kullanıcılar Google Play Store’dan diğer uygulamaları indirmeyi sürdürebilecek. Yeni üretilecek telefonlarda ise Android işletim sistemi olmayacak. Huawei’in bu konuda yeni bir işletim sistemi üstünde çalıştığı ve onu çok yakın zamanda piyasaya sürebileceği konuşuluyor.

YENİ GELİŞME!

Huawei’den konuya ilişkin bir açıklama geldi. Huawei, Android için anahtar firmalardan birisi olduğunu ve karşılıklı ilişki ile şu ana kadar ilişkilerini sürdürdüklerini, bundan da kullanıcıların büyük fayda sağladığını belirtti. Sonrasında ise firmanın güvenlik güncellemeleri ve satış sonrası servislerini sorunsuz devam ettireceğinin altı çizildi. Huawei ve Honor cihazların piyasadaki versiyonlarının sorunsuz bir şekilde satılacağını vurgulayan firma, güvenilir ve sürdürülebilir bir ivme ile yollarına devam edeceklerini söyledi.

Google’ın ardından Intel, Qualcomm ve Broadcom da Huawei ile ilişkilerini askıya alma kararı aldı. Bu karar ise yeni ürün gamı konusunda bazı problemler yaratabilecek cinsten. Intel, Huawei dizüstü bilgisayarlar için işlemci üretirken, Qualcomm ise mobil alanda aşırı güçlü olmasa da firmaya katkı sağlayan markalardan. Tabii Huawei’in bu hamleyi tahmin ederek birkaç aydır stok yaptığı da konuşulan bilgiler arasında.

Konuyla ilgili açıklamalar geldikçe haberimizi güncellemeye devam edeceğiz.

İçeriklerimize destek olun!