Freedom House 2018 internet özgürlüğü raporunu yayınladı. Rapor dikkati çekici verileri barındırıyor.

İnternet özgürlüğü raporunun ana teması Çin tipi otoriter bir internetin yükseldiği, özgürlüklerin ile gitgide kısıtlandığı yönünde. Raporda devletlerin, kullanıcıların verileri üstünde daha fazla kontrol sağlamaya çalıştığı, bunun yanında kendilerine karşı muhalif olan yapıları “sahte haber”lerle baskı altına almaya çalıştığı vurgulandı. Online propaganda ve dezenformasyon dijital alanı hızla zehirliyor denildi. 

Raporda 65 ülkede internet özgürlüğünün gerilediği ve dünya genelinde gerilemenin sekiz dönemdir sürdüğü belirtilirken tanımlama olarak da “dijital otoriterizm” kavramı kullanıldı. Çin’de kullanılan internet modeli ve sansürün çok yakın bir sürede 36 ülkede daha hayata geçirildiği bilgisinin yer aldığı raporda özellikle Haziran 2017 ila Mayıs 2018’de bu baskıcı atmosferin daha da arttığı ifade edildi. 

Yine raporda yer alan bazı vurgular ise şöyle:

  • Haziran 2017’den bugüne kadar 18 ülkede gözetim yasaları sıkılaştırıldı ve 15 yasal düzenleme ile hükümetlerin kişisel verilere ulaşımı kolaylaştırıldı.
  • 32 ülkede botlara, trollere ve manipüle edici diğer yapılara ciddi paralar aktarıldı. Whatsapp ve benzeri kapalı mesaj uygulamaları manipülasyonun ana hedefleri haline geldi. 

Rapora https://freedomhouse.org/report/freedom-net/freedom-net-2018/rise-digital-authoritarianism adresinden ulaşabilirsiniz.

İçeriklerimize destek olun!