Birleşmiş Milletler, 2017 yılına kadar İnternet’e küresel nüfusun yarısının bağlanacağını öngörmüştü. İstatistiklere göre ise şu anda 3,8 Milyar insan çevrimdışı durumda. Endişe veren başka bir durum ise, bu sayının çoğunun kadın olması.

İnternet’e küresel erişim 2002 ile 2016 yılları arasında oldukça büyümüş olsa da, The Guardian tarafından ilk kez açıklanan bir analize göre, büyüme oranı son iki yılda yavaşladı. Bu yavaşlama, Sir Tim Berners-Lee’nin kurduğu bir organizasyon olan Web Vakfı tarafından önümüzdeki ay yayınlanacak BM verilerinin analizinde anlatılıyor. Rapora göre internete bağlı nüfus 2007’de %19 artarken, 2017 yılında %6 daha az bir büyüme kaydetti.

Birleşmiş Milletler, mobil genişbantı evrensel erişimi sağlamak için anahtar bir araç olarak kullanıyor olsa da, bu teknolojinin yarattığı maliyetler, dünyanın pek çok yerinde karşılanamayacak durumda. Eğer büyüme oranları 2005 ile 2017 arasında %11 ortalamayla sabit kalsaydı, şu anda yarım milyardan fazla kişi artık çevrimiçi olacaktı.

İçeriklerimize destek olun!