İsveç doğal güzelliği, zenginliği ve özellikle de IKEA gibi pek çok şeyle meşhur. Ayrıca ülkenin en büyük başarılarından biri de ülkenin resmi Twitter hesabı. İsveç Enstitüsü, 2011’den beri ülkenin resmi Twitter hesabının kontrolünü her hafta yeni bir İsveçli vatandaşa veriyor ve istediği gibi tweet atmasına olanak tanıyordu. Amaç, ülkeyi çeşitli vatandaşlarının gözünden göstermekti. Hatta geçtiğimiz haftalarda kontrolü bir Türk kullanıcı almıştı.

Ancak proje bu ay itibariyle sona erdi. 365 küratör, 119.000 yeni takipçi ve 200 binden fazla tweetin ardından, hesabın şu anki sunucusu Erik, hesabın kontrolünü alan son vatandaş olacak.

Bunun sebeplerinden biri olarak, 2016 yılında özellikle @Sweden hesabını kullanan kadınlara karşı yapılan nefret söylemleri olduğu belirtiliyor. İsveç Enstitüsü, açıklamasında projeyi neden kapatmayı seçtiklerini tam olarak söylemedi ancak internetin çok değiştiğine de işaret etti. Projenin kurucularından biri ise şu sözleri kullandı: “Proje piyasaya sunulduğunda çığır açan bir girişimdi. İnternet ve sosyal medya, şimdiye kadar görülmemiş bir oranda gelişti. Ancak her projenin bir sonu var ve devam etmemizin zamanı geldi.”

İçeriklerimize destek olun!