iOS için Jumbo isimli çok önemli bir güvenlik uygulaması yayınlandı. Jumbo sizin Google aramaları, Twitter, Facebook, ve Alexa’daki güvenlik ayarlarınızı organize ediyor. Programın ortaya çıkma amacı ise, büyük şirketler elinde bulunan verilerin kullanıcılara çok büyük zararlar getirmesi. Program bu amaçla, temizlik ve veri güvenliğinizi artırmaya çabalıyor. Peki Jumbo neler yapıyor?

Jumbo’yu Twitter temizleme servisi olarak kullandığınızda, uygulama geçmişe yönelik tweetlerinizde büyük bir silme operasyonuna giriyor. Uygulama, sildiği tweetleri size sunduğu arşiv ile de her ihtimale karşı saklamanızı sağlıyor. Twitter API nedeniyle şu aşamada 3 bin 200 tweet silebilen program için sadece Twitter’a giriş yetkisi vermeniz yeterli. Şunu da eklemeden geçmeyelim, Twitter şifresi uygulamada değil iOS keychainde depolanıyor.

Uygulamanın Facebook temizleme deneyimi ise Twitter’ın kısıtlı evrenine göre daha başarılı. Jumbo size “zayıf” “orta” ve “gelişmiş” bir güvenlik önerisi sunuyor ve gelişmiş bir güvenlik ve temizleme deneyimi sunuyor. 30 ayar üstünde yaptığı değişiklik ile daha güvenli bir Facebook kullanımına neden oluyor. Amaç ise Cambridge Analytica gibi bir skandala kurban gitmemeniz için size bir güvenlik sistemi oluşturmak.

İlk aşamada ücretsiz olarak sunulan uygulamanın ilerleyen bir gelecekte gördüğü ilgiye göre, yeni özelliklerini ücretli bir modelle kullanıcıya sunması bekleniyor. Programın Android için de hazırlandığı belirtiliyor.

Uygulamayı linkten indirebilirsiniz.

İçeriklerimize destek olun!