Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, internetin geleceğine ilişkin görüşlerini açıkladı ve dört temel noktada değişiklik ile hemen harekete geçilmesi gerektiğini belirtti.

Washington Post’un fikir bölümüne bir yazı yazan Zuckerberg, hükümetlerin internette daha aktif rol oynaması gerektiğini ve bunun insanları daha fazla koruyacağını öne sürdü. Özellikle dört alanda çalışma yapılması gerektiğini vurgulayan Zuckerberg, hassas içerikler, seçim entegrasyonu, veri güvenliği ve taşınabilirliği başlıklarını sıraladı.

Hassas içerik konusunda Facebook’un herkese kendisini ifade etme özgürlüğü tanıdığını belirten Zuckerberg, portalını kullanan kişilerin güvenliğinden de sorumlu olduğunu söyledi. Facebook CEO’su, bunun, terörist bir propaganda, nefret suçu veya başka bir şiddet içeriğini önleme konusunda sürekli karar verme gerekliliği yarattığını, bu konuda insanların karşı çıktığı birçok durum olduğunu söyledi. Zuckerberg bu konuda hükümetlerle çalıştıklarını da ifade etti.

İkincil nokta ise seçimler konusundaki faaliyetler. Facebook’un politika reklamları yayınlamak için belli kriterleri olduğunu söyleyen Zuckerberg bunun yeterli olmadığını ve bu konuda bir düzenleme gerektiğini öne sürdü.

Etkili bir gizlilik ve veri koruma da Zuckerberg’in gündemindeydi. Bir süredir veri ihlalleri ile boğuşan Zuckerberg küresel bir çerçeve vurgusu yaptı.

Son nokta ise veri taşınabilirliği konusunda standart yaratılması. Zuckerberg bir siteye kaydolunca kişilerin verilerini transfer etme hakkı bulunmasını gerekliliği ve güvenli bir arşiv sisteminin olmazsa olmaz olduğunu söyledi.

Editör Notu: İnternette hatrı sayılabilir bir veriye sahip olan ve bunu ihlal etmek konusunda meşhur olan Zuckerberg’in bu konularda önlem alınması için yetkilileri göreve çağırması ironik olmuş.

İçeriklerimize destek olun!