Tıp dünyası artık yapay zekanın insanlara yardım edebilecek bir duruma gelmesinden dolayı heyecan duyuyor. Binlerce doktorun deneyimini kullanarak algoritmaları eğitmek ve onlara herhangi bir insanın birikiminden daha fazla şey katmak mümkün.

Bu hafta yayınlanan iki makale, yapay zeka kullanılarak erişilen sonuçların mükemmelliğini ortaya çıkarıyor. Makaleler, yapay zekanın yararlı olabileceği durumların çok geniş bir perspektifte olduğunu gösteren farklı yaklaşımlar içeriyor.

İlk makale, bağışıklık sistemi bir enfeksiyona aşırı tepki verdiğinde ortaya çıkan sepsis üzerine odaklanıyor. Sepsis dünya çapında ölümlerin üçüncü önde gelen nedeni olarak görülüyor. Sepsis hastalarını tedavi etmek için belli yöntemler olsa da, iyileşme oranlarına bakıldığında hala gelişmeye açık bir alan olduğunu görebiliyoruz. Bu nedenle, İngiltere ve ABD’li uzmanlardan oluşan ortak bir ekip, yapay zeka yazılımının iyileşmenin bir kısmını sağlayıp sağlayamayacağını belirlemeye karar verdi.

Yazılımı eğitmek için kullanılan çok sayıda veri noktası olduğu gibi, 17.000’den fazla yoğun bakım hastası ve toplamda 125 tane hastane ile çalışıldı. Hastalara ait veriler, yaşamsal belirtilerden ve laboratuar testlerinden demografik bilgilere kadar 48 farklı bilgiyi içeriyordu. Algoritma, hastaların 90 günlük sürecinde yaşamsal bulgularını en üst düzeye çıkaracak tedavileri tanımlamak için verileri kullandı. Araştırmacılar, ortaya çıkan yazılım Yapay Zeka Klinisyen olarak adlandırdı.

Klinisyenin performansını değerlendirmek için de ayrı bir hasta kayıt seti kullanıldı. Algoritma kullanıldıktan sonra hastalar, gerçek tedavilerinin, algoritmanın önerileriyle benzer olup olmadıklarına göre değerlendirildi. Genel olarak, yazılım kan damarlarının daralmasına neden olan daha düşük doz sıvıları ve bazı yüksek dozda ilaçları doğru olarak önerdi.

İkinci makale ise kemik kırıklarının tedavisine odaklandı. Bunların çoğu kez kolayca tespit edilmesine rağmen, saç teli kalınlığındaki kırıkları bir uzmanın bile fark etmesi zor olabilir. Yeni araştırma, bu doktorların yerini alan bir yapay zeka oluşturmaktan ziyade, onlara yardım etmeyi amaçlıyor.

Ekip, 1800 ortopedi uzmanını ve 1350000 potansiyel el bileği kırığı görüntüsünü, algoritmayı eğitmek için kullanıldı ve başarılı bir teşhis süreci geçirdi. Kırıkların doğru tanımlanması oranı %81’den %92’ye yükselirken, özgüllük oranı da %88’den %94’e çıktı. Bu sonuçlar birleştirildiğinde, doktorların yanlış tanı oranının neredeyse yarıya düştüğü anlamına geliyor.

İçeriklerimize destek olun!