Facebook, ABD’den Meksika’ya doğru yürüyen mültecileri suçlu olarak nitelendiren Başkan Donald Trump’ın göçmen karşıtı reklamını kaldırdı. Reklamın bundan önce Pazartesi günü Fox News tarafından yayını durdurulmuş, CNN ise en başından beri ırkçı olduğu gerekçesiyle yayınlamayı reddetmişti. Facebook, reklamın “şok edici, sansasyonel, saygısız veya aşırı şiddet içeren içerik” olduğu için politikalarını ihlal ettiğini söyledi.

Göçmenler bu seçim sürecinde ülke çapındaki Cumhuriyetçi kampanyalar için önemli bir kullanım materyali haline geldi. Ayrıca Trump, göçmenler hakkındaki korkuların üzerine oynayan tek siyasetçi değil. Örneğin, Arizona Cumhuriyetçi aday adayı Wendy Rogers, şu anda “yasadışı yabancılar” olarak adlandırdırılan ve aynı görüntülerin yanı sıra arabaları yakan ve insanların görüntülerini içeren göçmen karşıtı reklamları yayınlıyor.

Şunu belirtmekte fayda var. Trump’ın reklamı sansasyonel olduğu gerekçesiyle kaldırıldı ancak Rogers’ın videosu halen dolaşımda kalmaya devam ediyor.

İçeriklerimize destek olun!