Microsoft’un yöneticisi Brad Smith, Stanford Üniversitesinde verdiği bir konferansta yüz tanıma sistemleri ile ilgili tartışılması gereken konulardan bahsetti.

Smith, şirketin devlet tarafından sunulan ve bir kurumda yüz tanıma sistemi kurulması ile ilgili teklifini reddettiklerini açıkladı. Bu kararın arkasında ise Microsoft’un bu sisteme ilişkin barındırdığı kaygılar ve insan hakları ihlali var.

Smith, konuşmasında ilk olarak kadınların ve azınlıkların bu teknoloji tarafından ezildiğini belirtti. Geçmişteki araştırmalardan bahseden Microsoft yöneticisi, yüz tanıma teknolojilerinin öncelikli olarak beyaz ve erkek yüzleri tanıma üstüne kurulduğunu ve diğer insanlara karşı yüksek hata oranları barındırdığını vurguladı. Smith, yüz tanımanın şu ana kadarki kullanımının daha çok önyargı oluşturmaya ve potansiyel olarak otoriter gözetime yol açacağını söyledi.

Microsoft yöneticisi, bizden bu teknolojiyi istediklerinde cevabımız “Bu, sizin istediğiniz yanıtları size vermeyecek “oldu açıklamasında bulundu.

Microsoft bu teknoloji ile ilgili yasal düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesini talep ediyor.

İçeriklerimize destek olun!