Facebook’un Pazartesi günü 15 yaşına girmesi sebebiyle kurucusu Mark Zuckerberg Facebook’ta bir yazı kaleme aldı. Zuckerberg yazısında “İnsan ağları geleneksel hiyerarşilerin yerini alırken ve toplumumuzdaki pek çok kurumu yeniden şekillendirirken, bazılarının bu değişime karşı koyma, olumsuzlukları aşırı vurgulama eğilimi var.” diyerek şikayetini dile getirdi.

Ayrıca Zuckerberg, Facebook’u savunmak için en sevdiği püf noktalarından birini kullandı: Facebook’u İnternet ile bir bütün olarak birleştirmek. Zuckerberg’in yazdığı gibi, İnternet’in dünyayı daha fazla bağlantıya soktuğunu ve bunun birçok olumlu sonuç doğurduğunu elbette inkar edemeyiz ancak dünyanın başına çok büyük dertler açtığı ve ülkelerin kaderiyle oynadığı da yadsınamaz bir gerçek olarak karşımızda duruyor.

Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki, yoğun Facebook ilişkileri insanları yüz yüze etkileşimlerden uzaklaştırdığı için, Facebook kullanımının insanları depresyona sokuyor. Facebook’un ayrıca Amerikan politikasının getirdiği kutuplaşmaya da katkıda bulunduğu biliniyor.

İçeriklerimize destek olun!